9 marca „Polesie” obchodzi swój jubileusz, 20 lat istnienia. Portał informacyjny Kobrynia: kobrincity.by

Data: 9 marca 2018

W siedmiowiekowej historii miasta Kobryń odnotowano wiele znaczących i ważnych dat. Dziś, bez przesady, możemy stwierdzić, że 9 marca 1998 r. jedną z takich dat. Właśnie w tym dniu na gospodarczej mapie miasta pojawiło się nowe przedsiębiorstwo. Trzech młodych panów z Kobrynia Andrzej Holtzman i bracia Władimir i Piotr Kiwaka założyli zakład produkcyjny pod nazwą "Polesie". Odważny i szlachetny pomysł produkować zabawki wysokiej jakości dla dzieci w Kobryniu nie tylko został zrealizowany, ale również ma wielki wpływ na wiele aspektów życia w naszym regionie.

Dlaczego fabrykę zabawek postanowili założyć właśnie w Kobryńiu i nazwać "Polesie"?

SOOO „PP Polesie” jest jednym z największych producentów zabawek dla dzieci w Europie z geografią eksportu do ponad 60 krajów świata. To wszystko wskazuje na potężny potencjał, który posiada związek trzech jej założycieli. Powstaje pytanie: dlaczego właśnie w Kobryniu postanowiono otworzyć produkcje? To pytanie zadaliśmy każdemu założycieliu SOOO „PP Polesie” i otrzymaliśmy niemal taką samą odpowiedź.

Andrzej Holtzman, dyrektor, odpowiedzialny za kwestie gospodarki i finansów:Андрей Гольцман, директор, курирующий вопросы экономики и финансов:

- Urodziliśmy się i wychowaliśmy sie w Kobryniu, tu mieszkają nasi krewni, przyjaciele, tu są nasze korzenie. Planując otwarcie przedsiębiorstwa, nawet nie rozważaliśmy nad innym wariantem lokalizacji zakładu. Cieszymy się, że nam udało się zrealizować projekt, i przedsiębiorstwo "Polesie" przynosi korzyść w rodzinnym mieście oraz samym mieszkańcom miasta.

Władimir Kiwaka, dyrektor handlowy:

- Razem rozważaliśmy i postanowiliśmy zorganizować przedsiębiorstwo w Kobryniu. Ze względem na to, że Polesiem nazywa się nasza mała Ojczyzna, gdzie się urodziliśmy i rośliśmy, ztąd pochodzi nazwa fabryki zabawek "Polesie".

Piotr Kiwaka, dyrektor odpowiedzialny za produkcję:

- Kobryń- – to miasto, w którym się urodziliśmy, gdzie mineło nasze dzieciństwo, gdzie mieszkają nasi przyjacieli i krewni. I była podjęta decyzja założyć przedsiębiorstwo w Kobryniu, ojczystym dla nas mieście. Mamy nadzieję, że i dalej nasze "Polesie" będzie się rozwijać, a nasze miasto będzie coraz piękniejsze i lepsze.

Z czego to wszystko się rozpoczeło?

W połowie lat 90-tych jeden z założycieli firmy "Polesie" Władimir Kiwaka zajmował się przewozem towarów, przewoził również polskie zabawki dla dzieci, które w tym czasie miały ogromny popyt na Białorusi i w Rosji. Jego brat Piotr, który okresowo występował w tych podróżach partnerem, zaproponował rozpocząć produkcję zabawek plastikowych z tworzyw sztucznych, zabawek wysokiej jakości a zarazem nie drogich. Nad tym pomysłem rozważali już we trójkę: Andrzej Holtzman oraz bracia Władimir i Piotr Kiwaki. Decyzja o rozpoczęciu produkcji zabawek była podjęta wspólnie, ale popszednio było wykonano dużo roboty - studiowali rynek, były omówione kwestie techniczne i finansowe.

Dyrektorzy przedsiębiorstwa „Polesie” obok pierwszej ręcznej wydmuchiwanej maszyny

Piotr Kiwaka, dyrektor odpowiedzialny za produkcję:
- Nabyciem pierwszej ręcznej maszyny dmuchającej położyło początek produkcji. Dziś ta maszyna stoi w jednej z hal produkcyjnych jak historyczny eksponat. Głównym warunkiem w tamtym czasie było opanowanie maszyny i rozpoczęcie produkcji.
 

Pierwsze zabawki, które byli wyprodukowane przez przedsiębiorstwo "Polesie"

Andrzej Holtzman, dyrektor, odpowiedzialny za kwestie gospodarki i finansów:

- Do organizacji produkcji potrzebowaliśmy odpowiednich obszarów i na terenie UPTK „Polesieagrokomplekt” wynajęliśmy małe pomieszczenie. Pod koniec lipca, po otrzymaniu pierwszego certyfikatu na sprzedaż dziecięcych zabawek w Rosji, zdecydowali się na zakup kolejnych maszyn, rozszerzyliśmy zaplecze produkcyjne. Od 20 lat stale poszerzamy produkcję, opanowujemy nowe wyposażenie i nowe rodzaje działalności.

Pierwsza hala produkcyjna przedsiębiorstwa „Polesie” na terytorium UPTK „Polesieagrokomplekt”

Władimir Kiwaka, dyrektor handlowy:
- Zaczęliśmy od małego zespołu w wynajętym pomieszczeniu około 200 metrów kwadratowych i na pierwszej maszynie do formowania z rozdmuchiwaniem zaczęli produkować nasze pierwsze zabawki. Ponieważ w tym czasie nasze przedsiębiorstwo było młode i na razie nikomu nie znany, wejście na rynek było dość trudne. Musieliśmy więc zastosować ogromną ilość wysiłku i energii, aby nasz produkt budził zainteresowanie i był rozpoznawalny, również żeby naszą zabawkę umiłował i zaakceptował konsument.

Pierwsza ręczna wydmuchiwana maszyna, jako eksponat, dziś znajduje się w hali produkcyjnej

Jakie trudności napotkało przedsiębiorstwo na początku swojej podróży?

Każdy przedsiębiorca, który zorganizował własny biznes, potwierdzi, bez względu na to, jak by ktoś nie obliczał wszystkie plusy i minusy, powstają niezależne od ciebie trudne sytuacje, są chwile, kiedy nikt nie może ci pomóc, ani dać odpowiednią radę. Takie trudne okresy w pracy były napotkane przez przedsiębiorstwo „Polesie”.

W 2004 roku przez przedsiębiorstwo „Polesie” były wynajęte hale produkcyjne fabryki „Ruczajka”

Andrzej Holtzman, dyrektor, odpowiedzialny za kwestie gospodarki i finansów:


- W marcu 1998 roku nasze przedsiębiorstwo weszło na strefe istnienia. Pełne entuzjazmu w lipcu tego roku uzyskaliśmy pierwszy certyfikat na sprzedaż w Rosji swoich zabawek i całą wytworzoną produkcję wysłali na realizację. A już w sierpniu 1998 r. napotkał nas jeden z najpoważniejszych kryzysów gospodarczych w historii Rosji. Jak wynik, z powodu wahań na rynku walutowym pieniądze stają się bezwartościowe. To był bardzo ciężki moment dla przedsiębiorstwa, które tylko rozpoczeło swoje istnienie. Jednak my to przetrwali i jesteśmy wdzięczni tym ludziom, którzy pomogli firmie w tym trudnym czasie.


Piotr Kiwaka, dyrektor odpowiedzialny za produkcję:


- Kiedy nami była kupiona pierwsza maszyna, takiego sprzętu w naszym regionie w tym czasie nikt nie posiadał, ze wzgledu na to, nie mieliśmy możliwości otrzymać porady na temat jej rozwoju i dalszej pracy z nią. Nad wszystkim musieliśmy pracować sami. Na pierwszym etapie powstawania naszego przedsiębiorstwa my i nasz mały zespół musiał zmierzyć się w całości z tymi problemami i trudnościami. Lecz stopniowo, krok po kroku pokonując wszystkie te problemy nam się udałó opanować zupełnie nowy sprzęt dla nas. Oczywiście to jest zasługą całego zespołu.

Władimir Kiwaka, dyrektor handlowy:


- Podczas tworzenia naszej firmy oddawaliśmy sobie sprawę, że będziemy musieli konkurować o miejsce na rynku, gdzie mocne pozycje, w tym momencie, zajmowali polscy i chińscy producenci zabawek dla dzieci. Badając rynek zbytu, analizowaliśmy, szukali własnej drogi w poszukiwaniu podejścia do konsumenta, stopniowo zwiększając moce produkcyjne i poszerzając asortyment. Wymagało to od wszystkich strukturalnych działów przedsiębiorstwa dobrze skoordynowaną pracę. W związku z tym cały zespół pracował sumiennie i to dało możliwość przedsiębiorstwu iść do przodu i z pewnością pokonywać pojawiające się na drodze trudności.

I co mamy? Osiągnięcia dwóch dekad są imponujące!

Historia przedsiębiorstwa rozpoczyna się 9 marca 1998 roku. Ówcześnie mały zespół składający się z 18 osób, na wynajętych powierzchniach zaledwie 200 metrów kwadratowych na jednej ręcznej maszynie do formowania z rozdmuchiwaniem wyprodukował pierwszą zabawkę – piramidkę. Z roku na rok, pokonując pojawiające się trudności na drodze, przedsiębiorstwo "Polesie" stopniowo zwiększało wielkość produkcji, stale podnosząc jakość i poszerzając asortyment swoich produktów, opanowało najbardziej nowoczesne, zaawansowane technologie w produkcji zabawek.

Na dzień dzisiejszy "Polesie" - jeden z największych producentów zabawek dla dzieci, przedsiębiorstwo któremu ufają i które kochają rodzice i ich dzieci w ponad 60 krajach na całym świecie. Obecnie liczba pracowników przedsiębiorstw wynosi ponad 3000 osób. Powierzchnie produkcyjne i magazynowe stanowią ponad 80 000 m.kw.

Siergiej Orieszkin, kierownik produkcji:

- Dziś "Polesie" to nowoczesne przedsiębiorstwo high-tech, wyposażone w sprzęt wiodących światowych producentów. Park sprzętu wynosi ponad 120 termoplast-automatów, również dziesiątki typów maszyn i kompleksów robotycznych, automatyczne linie pobierania surowców, montażowe systemy taśmowe, precyzyjne maszyny do obróbki metalu i inny nowoczesny sprzęt. I cały ten sprzęt jest kompetentnie serwisowany i z powodzeniem stosowany przez wysoko wykwalifikowanych specjalistów przedsiębiorstwa.

Kompleks produkcyjny przedsiębiorstwa bez przesady jest jednym z najlepszych w Europie w swoim segmencie rynku, co daje możliwość produkować szeroki asortyment, składający się z ponad 3000 rodzajów zabawek.

Katarzyna Kiwaka, kierownik hali montażu:

- Przedsiębiorstwo produkuje produkty pod znakami towarowymi: „Polesie”, „Molto”, „Palau”, „Wader Quality Toys”, „Coloma Y Pastor”, „Cavallino”, jak również na podstawie licencji „Disney”, „Miffy”, „Smerfy”, „Smeshariki”, „Trzy kota”, «Volvo» и «Mammoet».

Produkty firmy są stale prezentowane na największych targach w Białorusi, Rosji, Ukrainie, Polsce, Niemczech, Holandii, zjednoczone emiraty ARABSKIE, hong Kongu, Australii, Japonii i innych krajach.

Przedsiębiorstwo „Polesie” jest wielokrotnym zwycięzcą w różnych nominacjach prestiżowych konkursów krajowych i międzynarodowych, takie jak „Ludowa marka Białorusi”, „Wybór rodziców”, „Zabawka roku” w Polsce, „Najlepszy eksporter roku”, „Najlepszy w uruchamianiu licencjonowanych produktów”.


SOOO „PP Polesie” - laureat Nagrody rządu Białorusi w dziedzinie jakości. W 2013 roku kierownictwu przedsiębiorstwa "Polesie" została ogłoszona wdzięczność Prezydenta Republiki Białoruś A.G. Łukaszenka.


Znaczący wkład SOOO „PP Polesie” i w gospodarkę powiatu kobryńskiego. Będąc podstawowym przedsiębiorstwem mista, działa na taką skalę, że kwota wpływów z podatków do budżetu jest bardzo znacząca.

Co leży u podstaw sukcesu przedsiębiorstwa „Polesie”?

Zabawki z fabryki w Polesiu cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ przynoszą dzieciom radość i uczą ich być dobrymi, pomagają dzieciom rozwijać się. Na pewno „Polesie”należy do kategorii udanych przedsiębiorstw, wykorzystuje innowacyjne metody, osiągnięcie wysokich wyników ekonomicznych poprzez wprowadzenie zaawansowanych technologii w produkcji. Co jest podstawą sukcesu przedsiębiorstwa „Polesie”?- takie pytanie było zadane kierownikom przedsiębiorstwa:


- Nasze „Polesie” zbudowaliśmy wszyscy razem: pracownicy i dyrektorzy. Dlatego, gdy dziś mówią, że najważniejsze składowe sukcesu każdej produkcji – jest sprzęt pierwszej klasy, najbardziej zaawansowane technologii, najlepszej jakości surowce i wysoki profesjonalizm pracowników - to wszystko jest oczywiście ważne, ale główną gwarancją naszego sukcesu jest sam zespół i jego stosunek do pracy.

Centrum handlowe „Polesie” – centrum handlowy i organizacja czasu wolnego mieszkańców miasta

Od momentu otwarcia swoich drzwi w sierpniu 2014 r., centrum handlowe "Polesie" natychmiast stał się ulubionym miejscem, miejscem zakupów i odpoczynku ,nie tylko dla pracowników przedsiębiorstwa, ale też dla wszystkich mieszkańców miasta i powiatu. Goście z okolicznych miast i dzielnic też często przejeżdżają tu, wiele z całymi rodzinami.


W centrun handlowym znajdziesz wszystkie niezbędne grupy towarów, wiele z nich można kupić na raty i w kredyt, a dla pracowników przedsiębiorstwa działa program bonusowy i jest możliwość nabycia towarów na poczet wynagrodzenia.

Codziennie do centrum handlowego "Polesie" na zakupy przychodzi tysiące ludzi i gości Kobrynia. Przy czym większość z nich – to już stali klienci, którzy uwielbiają centrum handlowe "Polesie" nie tylko za wysoką jakość towaru, również za wysoki poziom obsługi, gdzie każdy nabywca otrzymuje właściwą uwagę.

Centrum handlowe "Polesie" bardzo często staje się miejscem do organizacji dużych imprez. Tradycyjnie, na terenie przed centrum handlowym odbywają się wiosenne i jesienne targi, imprezy sportowe, organizowane są także inne wydarzenia kulturalne i tematyczne. Na święta centrum handlowe "Polesie" organizuje plac zabaw dla dzieci, gdzie zawsze jest dużo zabawek i z dziećmi bawią się pracownicy przedsiębiorstwa: przeprowadzają konkursy i gry, bawią dzieci. Rodzice mogą spokojnie zostawić tam swoje dziecko, i już powoli, bez pośpiechu, zrobić zakupy.

Kreatywne podejście, zdrowe i żywe emocje

Przedsiębiorstwo "Polesie" aktywnie uczestniczy w imprezach kulturalnych, sportowych i innych imprezach towarzyskich, stale występóją organizatorem dużych imprez dla dzieci. Jednym z takich jaskrawych i pamiętnych wydarzeń jest „Święto gry i zabawek „Polesie”, tradycyjnie odbywające się w pierwszy weekend czerwca.


Przed centrum handlowym "Polesie", na powierzchni ponad 10 000 metrów kwadratowych, wybudowane jest całe miasto, w którym ulice i place są całkowicie oddane w posiadanie dzieci, którzy mogą grać tam bez jakich-kolwiek ograniczeń. Sektory dla zabawy i rozrywki od rana przemieniają się w bajeczne miasteczka dla dzieci, w których panują fejeryczne zabawy, wesoły śmiech i uśmiechi dzieci. Co rok „Święto gry i zabawek „Polesie” staje się coraz większe. Program staje się bardziej rozbudowany, coraz więcej osób w tych dniach przyjeżdża do Kobrynia, dla tego żeby odpocząć i zabawić się z dziećmi.

Sportowe życie "Polesia" jest nasycone różnorodnymi atrakcjami sportowymi. Zespół przedsiębiorstwa aktywnie uczestniczy w miejskiej spartakiadzie i w wewnętrznych zawodach, które odbywają się w przedsiębiorstwie pomiędzy sklepami, działami i innymi strukturalnymi jednostkami.

Przedsiębiorstwo ma własny artystyczny zespół, który jest zorganizowany na wysokim poziome. Na dzień dzisiejszy artystyczny zespół „Polesia” bierze czynny udział we wszystkich kulturalno-masowych przedsięwzięciach miasta i rejonu. Jaskrawe, nasycone koncertowe programy, które przeprowadza przedsiębiorstwo, zawsze przyciągają dużą liczbę widzów i pozostawiają niezapomniane wrażenia o imprezach.

O planach na przyszłość

Przedsiębiorstwo „Polesie” stale pracuje nad rozszerzeniem swojej oferty i w najbliższym czasie planuje ucieszyć dzieci jeszcze większą różnorodnością zabawek. W planach przedsiębiorstwa wydanie nowych serii klocków, samochodziki zdalnie sterowane dla chłopaków i lalki dla dziewczynek.

W 2011 roku przedsiębiorstwo „Polesie” odwiedził prezydent Republiki Białoruś Aleksander Łukaszenko

Wszystko to będzie wymagało zwiększenia produkcyjnych potęg i dodatkowych placów dla produkcji. W związku z tym u przedsiębiorstwa „Polesie” w planach jest realizacja dużego projektu inwestycyjnego budowa nowego nowoczesnego zakładu. Budowa nowego zakładu jest bardzo ważnym projektem nie tylko dla przedsiębiorstwa, równoż i dla miasta. Produkcyjny plac nowego zakładu pozwoli przedsiębiorstwu wyjść jeszcze na bardziej wysoki jakościowy poziom produkcji, również pozwoli stworzyć dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców naszego miasta i rejonu.

Площадка под строительство нового завода "Полесье"

Informacja dostarcza portalem informacyjnym Kobrinia: kobrincity.by